Witamy na naszej stronie

Proces kosztorysowania sk³ada siê z nastêpuj±cych ogólnie okre¶lonych etapów


 

Metody kosztorysowania

 

wed³ug zasad kosztorysowania stosowanych w polsce, wyró¿nia siê dwie metody kosztorysowania: szczegó³ow± i uproszczon±. Metoda szczegó³owa szczegó³owo wyjania, dlaczego wynagrodzenie wykonawcy opiewa na tak±, a nie inn± kwotê. Polega na tym, ¿e:

1.      zakres prac objêty kosztorysem dzieli siê szczegó³owo na roboty tak drobne, by dla ka¿dej mo¿na by³o okreliæ tzw. nak³ady rzeczowe - szczegó³ow± listê zasobów niezbêdnych do jej wykonania (s± to nak³ady ludzkiej pracy, czyli robocizny, nak³ady materia³owe i nak³ady pracy maszyn).

2.      Dla ka¿dej z robót okrela siê jej ilo¶æ przewidzian± do wykonania i nak³ady rzeczowe. Na tej podstawie, znaj±c ceny materia³ów, stawki robocizny (rednie godzinowe wynagrodzenie robotników) i stawki najmu sprzêtu mo¿na ju¿ okreliæ bezporednie koszty wykonania (zwane kosztami robocizny, materia³ów i sprzêtu, w skrócie R, M, S).

3.      Nastêpnie dolicza siê kosztorys budowlany - takie, których nie da siê przypisaæ do ¿adnej z robót z osobna, ale niezbêdne do poniesienia, by roboty mog³y byæ wykonane. s± to koszty „organizacyjne" zwi±zane z budow± (koszty ogólne budowy) oraz funkcjonowaniem wykonawcy jako przedsiêbiorstwa (koszty zarz±du).

4.      Nastêpnie, o ile uzasadnia to sytuacja, dolicza siê inne narzuty, np. dodatek za pe³nienie funkcji generalnego wykonawcy, dodatek za wykonywanie prac w szczególnie utrudnionych warunkach itp.

5.      Dolicza siê zysk wykonawcy.

6.      Nastêpnym krokiem jest zsumowanie wszystkich kosztów i zysku. wynikiem jest warto¶æ kosztorysowa (cena kosztorysowa) netto.

7.      Potem dolicza sie podatek VAT, dodaje go do wartoci /ceny netto i otrzymujemy warto¶æ kosztorysow± (cenê kosztorysow±) brutto, czyli kwotê, jak± zleceniodawca ma zap³aciæ wykonawcy robót.

Metoda uproszczona to w zasadzie grupa metod innych ni¿ metoda szczegó³owa. Nie wnika siê tu w szczegó³y zwi±zane z wykazaniem, dlaczego ceny poszczególnych robót (albo „grubszych" i przez to wygodniejszych w praktyce pozycji rozliczeniowych, jak asortymenty robót czy czê¶ci obiektu) s± takie a nie inne: w kalkulacjach korzysta siê z gotowych, wczeniej obliczonych, wynegocjowanych z wykonawc±, albo wynikaj±cych z warunków rynkowych cen jednostkowych (najczê¶ciej netto) poszczególnych prac. Mno¿±c je przez przewidziane do wykonania iloci prac otrzymujemy, po dodaniu VAT, kwotê nale¿n± wykonawcy. 

1.4.     Podstawy prawne kosztorysowania

 

sposób sporz±dzania kosztorysu s³u ¿±cych obliczeniu ceny i rozliczeniom mi êdzy wykonawc± a inwestorem nie podlega ¿adnym specjalnym regulacjom. ustawa o cenach z dnia 5 lipca 2001r. Dz.U. Nr 97 poz. 1050 mówi: Ceny towarów i us³ug uzgadniaj± strony zawieraj±ce umowê (...). Zwyczajowo jednak podstawy sporz±dzania kosztorysu i jego forma odpowiadaj± standardom wypracowanym w praktyce budowlanej [5-8]. jednak zasady sporz±dzania kosztorysów inwestorskich w obszarze zamówieñ publicznych uregulowano kilkoma przepisami:

         ustawa z dnia 29 stycznia 2004r. prawo zamówieñ publicznych [1]

         Rozporz±dzenie Ministra infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie okrelenia metod i podstaw sporz±dzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych (... ) [2]

         Rozporz±dzenie Ministra infrastruktury z dnia 2 wrzenia 2004 r. w sprawie szczegó³owego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-u ¿ytkowego [3]

         Rozporz±dzenie Komisji WE nr 213/2008 [4]





Licznik odwiedzin

 

 

Dane adresowe

                      Grzegorz Burdach Biuro Kosztorysowe Pkuwim
                      21-300 Radzyñ Podlaski ul. Przesmyckiego 13/4
                              REGON : 030305963